Hírek
Varga Katalin
Somogynak a szakképzés és a gazdaság szoros együttműködésére van szüksége
Somogy Vármegye gazdasági helyzetéről, a lehetséges kitörési pontokról, a szakképzésről és az itt élő a fiatalok lehetőségeiről beszélgettünk Biró Norberttel, a Somogy Vármegyei Közgyűlés elnökével.
![Somogynak a szakképzés és a gazdaság szoros együttműködésére van szüksége](https://kaposvar.cms.szc.edir.hu/uploads/Biro_Norbert_02_c1ffbf4fa9.jpg)
Milyennek látja a továbbtanulók és a szakképzés helyzetét a vármegyében?
Úgy látom, hogy nagyon sok a csak érettségit adó intézmény a vármegyében, amely nem találkozik a gazdaság igényeivel, sokkal inkább a szülők elképzeléseivel. A munkaadó vállalkozásoknak elsősorban szakmához értő fiatalokra van szüksége, és a munkahelyteremtés és az iparosítás akadálya többek között a megfelelő humán-erőforrás. Természetesen ehhez az is hozzá tartozik, hogy a szakembereknek lépést kell tartani a változásokkal, ma már érteniük kell többek között az informatikához, ha pedig vállalkozást szeretnének indítani, az ehhez szükséges ismeretekkel is rendelkezniük kell. Mindez együtt komoly kihívást jelent, az egyén mellett a képző intézmények számára is.
A vármegyei közgyűlés elnökeként milyen eszközei vannak arra, hogy itt tartsa a fiatalokat?
A vármegyék egyik kiemelt feladata a Területfejlesztési Operatív Programok koordinálása, amelyek keretein belül intézményeket - bölcsődéket, óvodákat, iskolákat, orvosi rendelőket, önkormányzati épületeket – és közösségi tereket építenek vagy újítanak fel, illetve a gazdaságot támogatva ipari parkok és termelői piacok létesülnek. A cél, hogy a kevésbé fejlett régiókat felzárkóztassuk, és lehetőséget teremtsünk az ott élők, többek között a fiatalok számára. Ehhez kapcsolódóan is zajlottak más forrásból fejlesztések, így a kisebb falvak lakói számára is elérhető a vezetékes internet, amely ma már elengedhetetlen az aktív lakosság és a diákok számára egyaránt.
Véleménye szerint a vármegye gazdaságának milyen szakemberekre van elsősorban szüksége?
Sajnos a kisebb települések lakói helyben nehezen találnak munkát, így ezekről a településekről folyamatos az áramlás a nagyobb városok irányába. Kivételt képez ez alól a mezőgazdaság, ahol folyamatos a munkaerőhiány. A városokban már jelen vannak nagyobb cégek, üzemek is, ahol nagy igény van képzett szakemberekre, szakmunkásokra, technikusokra és mérnökökre.
A vármegye számára a kitörési pont az lehet, ha olyan iparágakat fejlesztünk, amelyeknek hagyománya van a térségben, alacsony az energiaigényük és magas a hatékonyságuk. Emellett az itt élők is sokat tehetnek a környezetükért akkor, ha helyben termelt élelmiszereket, termékeket vásárolnak. Ezért is fejlesztjük a termelői piacokat, amelyek egyre népszerűbbek a lakosság körében is.
Milyen kitörési pontokat lát Somogyban?
Az egyik kitörési pont az ökoturizmus. Somogy rendkívül gazdag természeti értékekben, viszont csak a Balaton közelében virágzik a turizmus. A vármegye belső része, a Zselic ismert, de korántsem kap akkora figyelmet, amekkorát megérdemelne. A Dráva térsége majd teljesen kihasználatlan e tekintetében, holott a folyó, a Duna-Dráva Nemzeti Park, a kerékpáros turizmus számos lehetőséget kínál. Ennek fejlesztésére már van koncepciónk a vármegyében.
A megváltozott éghajlati viszonyokhoz alkalmazkodó mezőgazdaság és az arra épülő feldolgozóipar szintén kitörési pont lehet, ilyenek többek között a Dél-Balatoni Borvidéken termelt, itt palackozott és termelt borok, vagy épp a zselici hársméz. Ezeket elérhetővé kell tennünk az itt élőknek és a turistáknak egyaránt.
Milyennek látja az együttműködést a vármegyében található cégek és a szakképzés szereplői, így a Kaposvári Szakképzési Centrum között?
Rendkívül fontos a folyamatos egyeztetés, hogy olyan képzések induljanak, amelyre a munkaerőpiacnak szüksége van. Örömmel látom, hogy ebben komoly előrelépés történt az elmúlt időszakban, és remélem, hogy ez a folyamat itt nem áll meg. A képző intézményeknek gyorsan kell reagálni az igényekre, de ezzel együtt a cégeknek is partnerként kell bekapcsolódni a szakképzésbe. Tudjuk, hogy a tanulók foglalkoztatása és megfelelő oktatása többletfeladat számukra, de ha hosszú távon gondolkodnak, ezt fel kell vállalniuk.
KAPCSOLÓDÓ HÍREK
![Adj nevet a robotkutyának!](https://kaposvar.cms.szc.edir.hu/uploads/small_Robot_3_fdb8c18d56.png)
Adj nevet a robotkutyának!
Gratulálunk! Megtaláltad „Keresd a robotot” játék utolsó robotját. Ez a Unitree Go2 robotkutya, amelynek a nevére a pályázatainkban résztvevő diákok és ovisok tehetnek javaslatot.
KSZC
![Minden egyes nap ajándék](https://kaposvar.cms.szc.edir.hu/uploads/small_IMG_0795_94e1c7690d.jpeg)
Minden egyes nap ajándék
Minden egyes nap apró ajándékokat, figyelmességet és együtt töltött időt csempésznek kapcsolatukba. Balla Ildikó és Ludán Gábor a Kaposvári SZC Nagyatádi Szakképző Iskola oktatói, az iskolában ismerkedtek meg, és tavaly szeptemberben házasodtak össze.
Varga Katalin
![Oktatással a jelen és a jövő erdeiért](https://kaposvar.cms.szc.edir.hu/uploads/small_Boa_Tamas1_3e45bb180f.jpg)
Oktatással a jelen és a jövő erdeiért
Zalaegerszegen született, és a Zala megyei Tormaföldén a Vétyemi-ősbükkös árnyékában nőtt fel, ahol a mező- és erdőgazdálkodás egyformán meghatározta az emberek mindennapjait.
Varga Katalin