Hírek
SKIK
Minden ágazatban szükség van a felkészült szakemberekre
Napjainkban szinte már minden ágazatban tapasztalható a munkaerőhiány, így elmondható, hogy minden szektorban szükség van a jól felkészült, a motivált szakemberekre.

A Somogyi Kereskedelmi és Iparkamara közvetítő szerepet tölt be a gazdaság szereplői, a szakképzés, a közoktatás és a továbbtanulók között. Minderről dr. Gulyás Árpáddal, a SKIK elnökével beszélgettünk.
A Kamara hogyan tud hozzájárulni ahhoz, hogy a szakképzés követni tudja a munkaerőpiaci igényeket?
Kamaránk egyik kiemelt feladata, hogy becsatornázza és továbbítsa a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) felé a gazdálkodó szervezetek által a szakképzési rendszer irányába támasztott munkaerőpiaci igényeket annak érdekében, hogy az MKIK javaslatokat tudjon megfogalmazni a törvényhozók felé. Ezeket az információkat többek közt ágazati monitoring keretében, munkaerőpiaci felmérésekkel, személyes interjúk, ágazati fórumokon szervezett kerekasztalbeszélgetések során tudjuk elérni.
Hogyan tudják ösztönözni a pályaválasztókat, hogy többen válasszák a szakképzést?
A pályaorientáció területén - lehetőségeinkhez mérten - nagyon széles körben szervezünk programokat, amikkel a szakmatanulást népszerűsítjük. A továbbtanulás előtt álló 6-7-8. osztályos diákoknak elsősorban interaktív, élményalapú programokat szervezünk, szoros együttműködésben a szakképző intézményekkel és duális képzésben részt vevő vállalkozásokkal.
Mivel a továbbtanulási döntésben tapasztalatunk szerint nagy szerepe van a szülőknek és az osztályfőnököknek is, ezért részükre szülői értekezleteken, pedagógus fórumokon pályaorientációs tanácsadóink tartanak tájékoztatót a szakképzésben rejlő lehetőségekről, az ösztöndíjakról, a szakképzési munkaszerződésről, a munkabér és egyéb juttatások előnyeiről és a szakképző intézmények kínálatáról is.
Kiemelt célcsoportunk még pályaorientáció szempontjából a gimnáziumok végzős tanulói, mivel tapasztalatunk szerint azoknak, akik nem tanulnak tovább felsőoktatásban, nagyon fontos és nélkülözhetetlen információkat tudunk átadni a szakmatanulás előnyeiről, a szakképzés által kínált lehetőségekről.
Napjainkban rendkívül fontos a folyamatos szakmai fejlődés, az élethosszig tartó tanulás. A felnőttek képzési lehetőségeinek népszerűsítésében milyen szerepe van a Kamarának?
A Somogyi Kereskedelmi és Iparkamara is kínál kétféle képzést a szakemberek élethosszig tartó tanulását elősegítve. A duális képzők részére gyakorlati oktató képzést, valamint mesterképzéseket és vizsgákat szervezünk, melyeken jelentős támogatás igénybevételével nyílik lehetőség az új tudás megszerzésére és a szakmai fejlődésre.
Emellett partnervállalkozásainkat rendszeresen tájékoztatjuk a szakképző intézményekben elérhető ingyenes szakmatanulás lehetőségeiről, a vállalkozások részéről felmerülő képzési igényeket pedig továbbítjuk a képző intézmények felé. Így segítünk összekötni a keresletet és a kínálatot a képzések területén is.
A somogyi gazdaságnak elsősorban milyen szakemberekre van szüksége?
Napjainkban szinte már minden ágazatban tapasztalható a munkaerőhiány, így elmondható, hogy minden szektorban szükség van a jól felkészült, a munkaerőpiac elvárásainak megfelelő tudással rendelkező, motivált szakemberekre Somogyban is.
A Kamara hogyan tudja ösztönözni a vállalkozókat, hogy megfelelő számú tanulót foglalkoztassanak, minőségi gyakorlati képzést nyújtsanak?
Kamaránk duális képzési tanácsadói folyamatos tájékoztatással, tanácsadással segítik a szakképzésben folyó duális képzésbe bekapcsolódni kívánó, és az abban már részt vevő gazdálkodó szervezetek munkáját. Emellett szakmai fórumokat is szervezünk részükre - és könyvelőik részére - többek között a duális képzést érintő munkajogi, pénzügyi, adminisztrációs és egyéb szakmai tudnivalókról, de rendszeresen szervezünk egy-egy ágazatra fókuszáló fórumot is.
Emellett hét elemből álló, a versenyképességet elősegítő kamarai támogatási rendszerünk keretében vissza nem térítendő támogatást is nyújtunk a duális képzést folytató tagvállalkozásaink részére a képzés során felmerülő költségeikhez. De vissza nem térítendő támogatást igényelhetnek saját munkavállalóik egyéb költségtérítéses képzéseinek finanszírozásához is a további öt támogatási lehetőség - mint például az informatikai eszközbeszerzés, vagy a Széchenyi Kártya kamattámogatás - mellett.
A vállalkozásoknak így nem csupán a duális képzésbe való bekapcsolódás lehet előnyös, hanem érdemes kihasználniuk az önkéntes kamarai tagsággal járó lehetőségeket is.
A Fókuszban a szakképzés márciusi számát itt elolvashatja.
KAPCSOLÓDÓ HÍREK

Ágazati Szakmai Versenyt rendezett a ZIEHL-ABEGG
Első alkalommal rendezték meg a gépészet és elektronika-elektrotechnika ágazati alapvizsga mintájára a ZIEHL-ABEGG Ágazati Szakmai Versenyt, április 16-án.

Az építőiparban is a motiváció és a rátermettség visz előre
Elsősorban a belső motiváció dönti el, hogy a tanulóból milyen szakember válik – véli Hideg Zsigmond Bence, aki édesapjával együtt közel tíz éve oktat festő, mázoló, tapétázókat és szárazépítőket.
Varga Katalin
Országos verseny helyszíne volt Kadarkút
A rugalmas tanulási utakba bekapcsolódott tanulók számára rendeztek országos tanulmányi versenyt április 15-én, a Kaposvári SZC Jálics Ernő Szakképző Iskolában.
Varga Katalin