Ugrás a fő tartalomra

7400 Kaposvár, Fő utca 65.


+36 (70) 400 2554

Széchenyi 2020

Hírek


2025. febr. 4.
KSZC

    Rugalmasság, innováció és szakmaiság

    2029-ig meghosszabbították a kinevezését a Kaposvári Szakképzési Centrum főigazgatójának, Weimann Gábornénak.

    Rugalmasság, innováció és szakmaiság

    A Centrum vezetőjével a szervezet elmúlt tíz évéről, a jövőbeni tervekről és az átalakuló szakképzésről beszélgettünk.

    Idén tíz éve, hogy megalakultak a szakképzési centrumok, köztük a kaposvári is, amelyek korábban önállóan működő intézményeket tömörítenek. Hogy látja a centrumok szerepét, mit tudnak hozzátenni a szakképzéshez?

    A szakképzési centrumok kulcsfontosságú szerepet töltenek be a szakképzés modernizálásában és hatékonyságának növelésében, irányító szerepük van az intézményi együttműködés és koordináció területén. Mivel a centrumok több szakképző intézményt foglalnak magukba, amelyek összehangoltan működnek, ez lehetővé teszi a képzési programok egységesítését és magasabb színvonalú megvalósítását, a párhuzamosságok csökkentését és az erőforrások hatékonyabb felhasználását, valamint a tapasztalatok és jó gyakorlatok megosztását az intézmények között.

    Milyen előnye van a centrumok létrejöttének?

    A centrumok gyorsan reagálnak a piaci változásokra, olyan képzéseket indítanak, amelyek igazodnak a helyi gazdasági igényekhez. Nagyobb erőforrásokkal rendelkezünk, mint az önálló intézmények, így képesek vagyunk korszerű eszközök és technológiák beszerzésére, valamint modern tanműhelyek, laborok kialakítására, amelyek megfelelnek a legújabb elvárásoknak. Folyamatos oktatói továbbképzésekkel, naprakész tananyagokkal és innovatív módszerekkel emeljük az oktatás színvonalát. A hátrányos helyzetű fiatalok számára biztosítjuk a mentorálást, a fejlesztést, a kiemelkedőknek a tehetséggondozást, versenyeztetést. Ösztöndíjakkal, pályaorientációs programokkal és tanácsadással növeljük a szakképzés vonzerejét, és csökkentjük a lemorzsolódást. 

    Összességében úgy gondolom, hogy a szakképzési centrumok a szakképzési rendszer motorjai, amelyek összehangolják a képzési folyamatokat, modernizálják az infrastruktúrát, és közvetlen kapcsolatot teremtenek az ipari partnerekkel. 

    Korábban az Eötvös Loránd Műszaki Technikum és Kollégium igazgatójaként vállalt szerepet a szakképzésben. Véleménye szerint az iskolák helyzete mennyiben változott meg az elmúlt időszakban? 

    Az elmúlt 30 évben a szakképzés helyzete jelentős átalakuláson ment keresztül Magyarországon. Létrejöttek a szakképzési centrumok, az iskolák technikumokká és szakképző iskolákká alakultak, hogy jobban igazodjanak a munkaerőpiaci igényekhez. A gyakorlatorientált képzések és a duális képzés népszerűsítése került előtérbe, hogy a diákok valós munkahelyi tapasztalatot szerezzenek. A vállalatokkal kialakított szoros együttműködés növelte a gyakorlatorientált oktatás szerepét. Ezzel párhuzamosan egyre több korszerű technológia és eszköz jelent meg az oktatásban. A naprakész tananyagok és a rugalmas képzési formák pedig igazodnak a gazdasági változásokhoz. 

    Az utóbbi években kiemelt cél a szakképzés presztízsének emelése, célunk, hogy a szakképzés vonzóbb alternatíva legyen a fiatalok számára, és szorosabb kapcsolatot alakítson ki a munkaerőpiaci szereplőkkel, hogy a képzett szakemberek iránti keresletet hatékonyan ki tudja elégíteni.

    Erzsike_Irodában.JPG

    Mik az iskolák számára a legfőbb kihívások?

    A mai szakképző iskolák számos kihívással néznek szembe, amelyek befolyásolják hatékonyságukat és vonzerejüket. A gazdaság és a technológia gyors fejlődése folyamatosan változó készségeket és kompetenciákat követel. A szakképző iskoláknak lépést kell tartaniuk ezekkel a változásokkal, hogy a diákok olyan tudást és tapasztalatot szerezzenek, amely releváns a munkaerőpiacon.

    Fontos kihívás a duális képzés hatékonyságának biztosítása, amely nagyban múlik a vállalati partnereken. Az iskoláknak és partnereiknek együttesen megfelelő minőségű képzést kell nyújtani, miközben összehangolják a vállalatok igényeit és az oktatási követelményeket.

    A szakképzésben dolgozó tanárok és oktatók utánpótlása szintén jelentős probléma. Sok tapasztalt szakember közelít a nyugdíjhoz, szükséges az új generációk körében még vonzóbbá tenni a tanári pályát.

    Nagyon fontos, hogy a szakképzést modern infrastruktúrával, innovatív oktatási módszerekkel és biztos karrierkilátásokkal tegyük vonzóbbá, hogy minél több motivált és tehetséges diákot vonzzanak a képzéseink. Ehhez folyamatosan szükséges az iskolák infrastruktúrájának, valamint az online tananyagok és a digitális oktatás eszközellátottságának fejlesztése is. Kulcsfontosságú a hátrányos helyzetű tanulók támogatása és a motiváció fenntartása, a lemorzsolódás csökkentése. 

    Összefoglalva azt mondhatom, hogy iskoláink számára a legnagyobb kihívás az, hogy vonzóak, korszerűek és rugalmasak legyenek a változó környezetben. Ehhez erős együttműködésre van szükség az állam, gazdasági szereplők, az oktatók és a diákok között, valamint megfelelő finanszírozásra és stratégiai tervezésre. Mindezek koordinálásában is nagy szerepe van a Kaposvári Szakképzési Centrumnak.

    Az ön számára mi volt a legnagyobb kihívás, amikor 2019-ben először elfogadta a főigazgatói kinevezést?

    Elsőként a szakmai stáb felépítése, majd a kezdeti néhány hónap után a 2020 márciusában életbelépő korlátozások hatásának kezelése, a meglévő lendület és motiváció fenntartása, az oktatás és minden kapcsolódó feladat digitális platformra való áthelyezése. Nagyon jó érzés volt megtapasztalni azt az együttműködő és segítő közösséget, amely a szakképzés minden színterén, minden szereplője esetén megmutatkozott, ami átsegített bennünket a nehézségeken és megerősített minket – és személy szerint engem is - abban, hogy jó úton járunk.

    Mit tart a legnagyobb eredményének?

    A Kaposvári Szakképzési Centrum az elmúlt évtizedben jelentős fejlődést ért el a szakképzés területén. Az, hogy ebben már hatodik éve közreműködhetek és munkámmal szolgálhatom, minden résztvevő közös sikere és eredménye, amit ezúton is mindenkinek köszönök! Személyes eredményemnek gondolom a szakmai folyamatok kialakítását, modernizálását, a nagyfokú rugalmasság biztosítását, a folyamatos innovációs törekvéseket, a szerteágazó feladatok összehangolását, működésünk kiemelkedő szakmaiságát, minőségének javítását, a minőségirányítási rendszer kiépítését, komplex pályaorientációs programunkat.

    Az elmúlt években az intézmények infrastrukturális fejlesztései és a képzési struktúrák átalakítása révén a Centrum jelentős mértékben hozzájárult a régió szakképzési színvonalának emeléséhez. Mindez lehetővé teszi a munkaerőpiaci igényekhez való jobb alkalmazkodást és a diákok versenyképességének növelését. Jelentős eredményünk a duális képzés erősítése és a digitális oktatás fejlesztése. Modern oktatástechnológiai eszközökkel támogatjuk az oktatást. Ezzel párhuzamosan nagy hangsúlyt fektetünk oktatóink szakmai és módszertani továbbképzésére is. 

    Magas színvonalú képzéseinknek köszönhetően, tanulóink rendszeresen sikeresen szerepelnek országos és nemzetközi szakmai versenyeken, például a Szakma Sztár Fesztiválon. A tehetséges és elkötelezett tanulók számára három ágazatban biztosítunk okleveles technikus képzést. 

    A Centrum több intézményében jelentős beruházásokat hajtottunk végre, energetikai korszerűsítések történtek, modernizáltuk a tantermeket, műhelyeket, és modern eszközöket szereztünk be a gyakorlati oktatáshoz. 

    Aktívan részt veszünk a közösségi életben és a helyi rendezvényeken. Kiemelten kezeljük a társadalmi felelősségvállalást.  Programokat szervezünk a pályaválasztás előtt álló fiatalok számára, népszerűsítve a szakképzést, és együttműködünk a helyi vállalatokkal, önkormányzatokkal.

    Mindezek mellett a szakképzésben bevezetett ösztöndíjrendszer révén még vonzóbbá vált a szakképzés. Az ösztöndíjak segítenek a diákok anyagi terheinek csökkentésében, és ösztönzik a szakmák iránti érdeklődést. Ez különösen fontos a hátrányos helyzetű tanulóink számára, akik így könnyebben részt tudnak venni a képzésekben.

    Ezek az eredmények azt mutatják, hogy a Kaposvári Szakképzési Centrum nemcsak a régió, hanem országos szinten is kiemelkedő szereplője a szakképzésnek, és folyamatosan dolgozik a diákok és a közösség érdekében.

    A Centrum és intézményei számos hazai és uniós projekt részesei. Melyeket tartja a legfontosabbnak?

    Ebben a tanévben megkezdjük a Centrum és az iskolák történetének legnagyobb léptékű fejlesztését, az Eötvös felújítását és az Eötvös és a Lamping szakmai eszközeinek modernizálását, bővítését, amelyre mintegy hatmilliárd forintot nyertünk. Nemrégiben kapcsolódtunk be a szakképző iskolák és a technikumok közötti átjárást biztosító projektbe, amelynek másik komponensében a felnőttoktatás validációs folyamatai is kidolgozásra kerülnek. A Svájci Alap támogatása keretében a szakmai vizsgák és a pályaorientációs folyamatok fejlesztésében vehetünk részt.

    Kiemelten kezeljük az Erasmus+ programot, amelyek lehetőséget biztosít a diákok és tanárok számára a külföldi tapasztalatszerzésre. Ezek az együttműködések elősegítik a képzések színvonalának emelését és a legjobb gyakorlatok átvételét. Mindemellett több iskolánkban zajlanak tehetséggondozást célzó programok.

    A KSZC-ben nagy hangsúlyt kap a pályaorientáció. Miért tartja ezt fontosnak?

    A pályaorientáció azért fontos, mert alapvetően befolyásolja a fiatalok jövőjét, szakmai sikerét és elégedettségét, ezzel hozzájárul a gazdaság fejlődéséhez és a társadalmi harmóniához. Ezért kulcsfontosságú, hogy az iskolák, szülők és szakmai szervezetek megfelelően támogassák a diákokat ebben a folyamatban. A pályaorientáció segít a fiataloknak megérteni saját érdeklődési területeiket, készségeiket és képességeiket, hogy ezáltal megalapozott legyen a választásuk. Egy megfelelően megválasztott karrier nemcsak anyagi stabilitást biztosít, hanem hozzájárul a személyes elégedettséghez, önmegvalósításhoz és társadalmi hasznossághoz.

    A jól átgondolt pályaválasztás motiválttá teszi a tanulókat, így segíthet csökkenteni a lemorzsolódást az iskolákban és a szakképzésben.  Egyúttal hozzájárul ahhoz, hogy a társadalom és a gazdaság számára szükséges szakemberek álljanak rendelkezésre. Ez segíti a munkaerőpiaci egyensúly fenntartását, csökkenti a munkanélküliséget, és előmozdítja a gazdasági fejlődést.

    Erzsike_portré.JPG

    Milyen terveik vannak a jubileumi évre és a jövőre nézve?

    Számos programmal készülünk, amelyeket a jubileumi év folyamán folyamatosan hajtunk majd végre, az iskolákkal közösen. Megszólítjuk a partnereinket is, valamint dolgozóink és tanulóink számára is készülünk izgalmas és tartalmas rendezvényekkel, programokkal, pályázatokkal. Rendezvényeinkre szeretettel várunk minden kedves érdeklődőt!

    A jövőre nézve pedig nem lehet más tervünk, mint víziónk végrehajtása: „A Kaposvári Szakképzési Centrum Magyarország legcéltudatosabb, a legdinamikusabban és a legnagyobb ütemben fejlődő valamint legrugalmasabb szakképzési centruma, amely közösségek építésével és velük együtt hoz létre és oszt meg a társadalom és a gazdaság számára releváns értékeket. Tanulóink társadalmilag felelős, közösségük iránt elkötelezett, a közjó érdekében eredményesen cselekedni képes szakemberekké válnak.” 

    Filozófiánk is változatlan: „Karrier. Szakmaiság. Céltudatosság.”

    A Kaposvári Szakképzési Centrum hírlevelét, a Fókuszban a szakképzést itt olvashatják!

     

     

    Megosztás

    KAPCSOLÓDÓ HÍREK


    Bemutatkozik az UR kollaboratív robot

    Bemutatkozik az UR kollaboratív robot

    A Kaposvári Szakképzési Centrum Digitális Közösségi Alkotóműhelye mellett több intézményünk is rendelkezik saját robottal.

    2025. febr. 4.
    KSZC
    Szalai: Saját utánpótlásunkra képezünk tanulókat

    Szalai: Saját utánpótlásunkra képezünk tanulókat

    A Kaposvári SZC Eötvös Loránd Műszaki Technikum és Kollégium egyik legjelentősebb duális partnere a Kaposvári Villamossági Gyár Kft, ahol jelenleg is mintegy negyven diáknak biztosítanak gyakorlati képzést.

    2025. febr. 3.
    Varga Katalin
    Centrumban a sport

    Centrumban a sport

    A Nagyatádi Ady Endre Technikum és Gimnázium vállalta fel a Kaposvári Szakképzési Centrum jubileumi rendezvénysorozatának első programját.

    2025. febr. 2.
    Varga Katalin


    KIMIKK
    Digitális Közösségi AlkotóműhelyFestoKaposvári VizsgaközpontMagyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal: NSZFHSomogyi Kereskedelmi és IparkamaraVIDEOTON Elektro-PLAST Kft
    Széchenyi 2020

      • SZC logo fehér
      • Kaposvári Szakképzési Centrum

        7400 Kaposvár, Fő utca 65.

      • Telefon: +36 (70) 400 2554

        E-mail: info@kszc.hu

        OM azonosító: 203027

        Felnőttképzési nyilvántartás száma: E-001287/2015


      2025Kaposvári Szakképzési Centrum