Hírek
Varga Katalin
A Gépészből a műszaki menedzser szakig
A gépészmérnöki szak első félévében komoly előnyt jelentett az Eötvösben megszerzett szakmai tudás Bán Balázs számára, aki a sikeres alapképzés után most kezdte meg a mesterképzést a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen.
Amikor a Gépészbe jelentkeztél, már tudtad, hogy egyetemen szeretnéd folytatni a tanulmányidat?
Nem, a célom az volt, hogy legyen egy jó szakmám és egy érettségim. A Kisfaludy iskolában nagyon jó alapokat kaptam, még ha a jegyeim nem is a legjobbak voltak. Nem voltam tisztában azzal, hogy technikusi vizsgával is lehet egyetemre menni. A gépgyártás-technológiai technikus képzésben, a gyakorlat során tudatosult bennem, hogy szakmailag többet, magasabb pozíciót és fizetést szeretnék, emellett szívesen vállalom a nagyobb felelősséget is. Örülök annak, hogy a középiskolában megtanultam a szakmai alapokat, így egészen tisztában vagyok azzal, hogy épülnek fel a munkafolyamatok.
A technikusi végzettség előnyt vagy hátrányt jelentett a gépészmérnöki szakon?
Az első fél-egy évben abszolút előnyben voltam a gimnáziumi érettségivel rendelkező csoporttársaimmal szemben, hiszen az utolsó évben magas szintű szakmai alapokat kaptunk, tanultunk műszaki rajzot és anyagismeretet is. Az első évben ezt be is számították, kevesebb órám volt, mint a többieknek, és az adott tantárgyra megkaptam ugyanazt a jegyet, mint a középiskolában. Emellett a tömbösített gyakorlati képzésben is előnyben voltam, hiszen már rendelkeztem alaptudással. Természetesen számomra is kihívás volt a többi tantárgy, a matematikát nagyon magas szinten oktatják a gépészmérnöki karon, és teljesítenem kellett kémiából is. Szerencsére jól vettem az akadályokat.
A gyakorlati képzőhelyen milyen tapasztalatot szereztél?
A Som-Szernél kezdtem, majd a CAD Production-nál voltam tanuló. Itt már 2D-s és 3D-s rajzokat is készítettünk. 2022-ben kerültem a Szabó Fogaskerékgyártó Kft-hez, itt nagyon jó sarokpontokat kaptam, és az egyetemen tanultakat láthattam a gyakorlatban. Emlékezetes elem volt, amikor egy régi gépből kivettünk egy hibás alkatrészt, annak rekonstrukciós tervezését végezhettem el, majd visszahelyeztük. Részt vettem egy mezőgazdasági gép hajtőmű prototípusának tervezésében, készülékek tervezésében és 3D-s rajzok készítésében is. A szakdolgozatom elkészítésében is sok segítséget kaptam a külsős konzulensemtől, aki itt dolgozott. Szakmailag viszont új kihívásokat kerestem, ezért nemrég átigazoltam a Kometához, ahol a karbartartás részlegen dolgozom majd, mint gépészmérnök. Bízom benne, hogy itt szakmailag és anyagilag is a megfelelő helyen leszek.
A mesterszakon milyen irányba tanulsz tovább?
Műszaki menedzser szakon tanulok, a későbbiekben projektmenedzser vagy termelés- és minőségmenedzsment specializáció irányba szeretnék szakosodni. A projektmenedzser elsősorban egy új projekt sikeres lebonyolításával, csapatok koordinálásával foglalkozik, míg a termelés- és minőségmenedzser a már folyamatban lévő gyártást koordinálja, fejleszti és zökkenőmentesen biztosítja.
Voltak-e olyan plusz dolgok, amelyet a MATE nyújtott neked?
Igen, nem feltétlenül szükséges a fővárosban vagy külföldön tanulni. Az egyetemen sok olyan óra van, ahol plusz képesítést lehet szerezni, így lett meg a drón vizsgám és a belső auditor oklevelem is. A legnagyobb előny a duális képzés volt, amit Budapesten alig ismernek. Ennek köszönhetően már az egyetemi évek alatt jól lehet keresni, amelyet én a Kaposvár Számít Rád ösztöndíjjal is kiegészítettem. Szerintem a MATE szakmai vonalon többet ad, mint más, neves műszaki egyetemek. Kaposvárra is Gödöllőről jöttek az óraadók, akik hozták a színvonalat. Emellett végig azt éreztem, hogy itt közösek a célok, az oktatók mindent megtettek azért, hogy sikeresen vizsgázzunk. Nem az elvárásokat vagy a színvonalat vitték lejjebb, a hozzáállás volt más. Emellett kihasználtam a sportolási lehetőségeket is, a kajakozást, a sárkányhajózást, a kosárlabdát és a röplabdát is. De az egyetemi bulikat sem érdemes kihagyni.
Mit üzennél azoknak, akik pályaválasztás előtt állnak?
Elsősorban a szülő az, akinek tisztán kell látnia, hogy mire képes a gyermeke. Fontos, hogy a képességeinek megfelelő iskolát válasszon, és olyan területet, ami érdekli. A technikum az érettségi mellett szakmát is ad, és kiválóan megalapozza az egyetemet is. Ha a későbbiekben, a technikusi oklevéllel a kezükben, késztetést éreznek arra, hogy magasabb szinten is gyarapítsák a tudásukat, miért ne próbálnák meg? Bármi lehetséges.
KAPCSOLÓDÓ HÍREK

Ifjú kereskedők vetélkedtek
Első alkalommal rendezték meg “Kereskedelmi vetélkedő 25.” címmel a Kaposvári Szakképzési Centrum kereskedő tanulóinak versenyét, amelyre három tagintézményéből, összesen hat csapat érkezett.
KSZC

Elkezdődött az Eötvös felújítása
Megkezdődtek a Kaposvári SZC Eötvös Loránd Műszaki Technikum és Kollégium felújítási munkálatai. A kivitelezés két helyszínen valósul meg, és összesen mintegy 15 ezer négyzetmétert érint. A munkálatok a tervek szerint 2026 tavaszán fejeződnek be.
Varga Katalin
Idén nyáron is vár a Digitális Alkotótábor
Izgalmasnak ígérkeznek a Digitális Közösségi Alkotóműhely 2025-ös nyári táborai is. Az ingyenes napközis programra 11-13 éves gyerekek jelentkezését várják.
Varga Katalin