Hírek
Varga Katalin
Jelentős ösztönzővel motiválja tanulóit a KVV Zrt.
A hegesztő a „vasas” szakmák között a csúcs, többek között a fizetésekben is – véli Hájos György, a KVV Tartály és Csővezeték Építő Zrt. előgyártás és gyártási osztályvezetője.
A siófoki vállalatnál a hegesztők speciális képesítésekkel is rendelkeznek, hiszen napi munkájuk ezt megköveteli.
A MOL csoporthoz tartozó siófoki cég a gáz és olajipar területén épít tartályokat és vezetékeket, emellett többek között tárolótartályok , nyomástartó edények és acélszerkezetek gyártásával és karbantartásával foglalkozik. Számos nemzetközi projektet bonyolítottak le, Kuvaittól Lengyelországig.
A vállalat jelentős szerepet vállal a szakképzésben, mint duális partner. Céljuk az utánpótlás kinevelésén túl a példamutatás. – Ha azt szeretnénk, hogy a fiatalok nagyobb arányban válasszák a gépészet területét, ezt vonzóvá kell tennünk számukra. Ebben igyekszünk példát mutatni a szakmának – hangoztatta az előgyártás vezetője.
A KVV Zrt.-nél jelenleg 26 hegesztő tanuló tölti gyakorlatát, négy környékbeli szakképző iskolából, közülük 18-an a Kaposvári SZC Rudnay Gyula Szakképző Iskola és Kollégium, egy pedig a Kaposvári SZC Eötvös Loránd Műszaki Technikum és Kollégium növendékei.
A cégnél évtizedek óta korszerű tanműhelyben sajátíthatják el a hegesztés alapjait a tanulók. Ettől a tanévtől egyedi ösztöndíjrendszert vezetett be a vállalat. A szakképzésben szokásos havi 100 ezer forint mellett, tanulmányi átlaguk függvényében akár havi 40 ezer forint ösztönzőt is kaphatnak a tanulók. Emellett az ügyes és motivált fiatalokkal előszerződést kötnek, akik a szakmai vizsgáig havonta további 60 ezer forint pluszt kapnak, így a legügyesebbek akár 200 ezer forintot is hazavihetnek. A féléves tanulmányi átlagok alapján látható, hogy tanulóink felének sikerült a tanulmányi átlagát javítani.
Minden évfolyamban vannak olyan fiatalok, akiket a sikeres szakmai vizsga után foglalkoztat a cég. Jelenleg négy végzős diákkal kötöttek tanulmányi szerződést. A munkavállalók a későbbiekben is lehetőséget kapnak arra, hogy előre lépjenek. Van olyan előkészítő, aki hegesztőként kezdte, és most a negyedik félévet kezdi meg a Dunaújvárosi Egyetemen, ahogy olyan, néhány éve végzett diák is, aki már elkezdte a felkészülést az érettségi vizsgára, mert szakoktató szeretne lenni.
„Igyekszünk karrierutat kínálni tanulóinknak. A fentiek mellett vannak olyanok is, akik a hegesztő szakma helyett egyéb szakirányban gyorsabb fejlődésre képesek, és megértik, hogy a befektetett energiájukat más területen jobban hasznosíthatják. Őket jellemzően más gépészeti szakma felé tereljük, többek között remek gépkezelő válhat belőlük. A fiatalok sokkal könnyebben elsajátítják a modern berendezések kezelését, mint az ötvenes éveikben járó, tapasztalt szakemberek – mondta Hájos György.
Ebben a szakmában jellemző, hogy a fiatalok először itthon, majd külföldön vállalnak munkát, hiszen rendkívül keresett, jól fizetett szakmáról beszélünk, akár havi több ezer eurót is megkeresnek. Hájos György szerint gyakori, hogy miután a volt diákok összegyűjtötték egy lakás árát, ismét kopogtatnak a KVV-nél. A tartályok gyártása, karbantartása során rendszeresen vannak olyan feladatok, amelyeket speciális feltételek mellett, elsőre hibátlanul kell elvégezni. Ezért az itt dolgozó hegesztőknek a szakmai bizonyítvány mellett további képesítéseket, minősítéseket kell szerezniük. A biztonsági előírások betartása ezen a területen különösen fontos.
A cég tavaly volt 70 éves, komoly nemzetközi referenciát tudhat magáénak a csővezeték építés területén de az elmúlt évtizedekben a tartály építés és a karbantartás területén is nagy gyakorlatra és tapasztalatra tettek szert a KVV Zrt. munkavállalói. Egy ilyen nagy múltú és tapasztalattal rendelkező csapatba várják a jövő reménységeit, hogy a cég hírnevét az utókor számára is meg tudjuk őrizni.
KAPCSOLÓDÓ HÍREK

Ágazati Szakmai Versenyt rendezett a ZIEHL-ABEGG
Első alkalommal rendezték meg a gépészet és elektronika-elektrotechnika ágazati alapvizsga mintájára a ZIEHL-ABEGG Ágazati Szakmai Versenyt, április 16-án.

Az építőiparban is a motiváció és a rátermettség visz előre
Elsősorban a belső motiváció dönti el, hogy a tanulóból milyen szakember válik – véli Hideg Zsigmond Bence, aki édesapjával együtt közel tíz éve oktat festő, mázoló, tapétázókat és szárazépítőket.
Varga Katalin
Országos verseny helyszíne volt Kadarkút
A rugalmas tanulási utakba bekapcsolódott tanulók számára rendeztek országos tanulmányi versenyt április 15-én, a Kaposvári SZC Jálics Ernő Szakképző Iskolában.
Varga Katalin