Hírek
Varga Katalin
Emberközpontú oktatással és turisztikai fejlesztésekkel lépne előre Kadarkút
A Zselic és Belső-Somogy egyik kitörési pontja a turizmus lehet.
Kadarkút önkormányzata ezért jelentős összeggel támogatja a Kaposvári SZC Jálics Ernő Szakképző Iskola és Szakiskola tanműhelyeként is működő Akác vendéglő felújítását, és új turisztikai attrakciók, elsősorban egy új kerékpárút kiépítésében gondolkodik. Karsai Józseffel, Kadarkút polgármesterével beszélgettünk.
Kadarkút térségben számos apró település, tanya található, amelyek lakói számára a kisváros központi funkciót tölt be. A környező településeken sok a hátrányos helyzetű fiatal. Mit tudnak tenni az ő felzárkóztatásuk érdekében?
Valóban, Kadarkút helyzete sajátos. Nyolc apró település tartozik a vonzáskörzetünkbe, eközben három nagyobb város - Kaposvár, Nagyatád és Barcs -háromszögében, még elérhető távolságban vagyunk. Mintegy 2500 lakosa van városunknak, így nem tudjuk a nagyobb városokkal felvenni a versenyt. Ezzel együtt, mindent megteszünk annak érdekében, hogy infrastruktúrában megfeleljünk a városi rangnak. Úgy vélem a fiatalokat többek között azzal tudjuk segíteni, hogy támogatjuk az általános iskolát és a szakképző iskolát. A megszerzett tudás kivezető út a halmozottan hátrányos helyzetből, így nem kérdés, hogy az oktatást, főleg ha az emberközpontú, minden erőnkkel támogatni kell.
Mit várnak az Akác vendéglő felújításától. Miért tartották ezt fontosnak?
Ebben a térségben hagyománya van a vendéglátásnak, és igény is van ezekre a szakemberekre. Vonzáskörzetünkben számos turisztikai attrakció, vendéglátóhely működik, és a Balaton közelsége is teremt munkahelyeket. Korábban 18 évig szakácsokat oktattam. Meggyőződésem, hogy a recept alapú oktatásról át kellene térni a technológia alapú oktatásra. Szeretnénk, ha a kadarkúti és környékbeli fiatalok korszerű körülmények között sajátítanák el a vendéglátós szakmát a gyakorlatban. Az Akác vendéglőben biztosítva voltak az alapok, ezt fejlesztettük tovább. Legutóbb 280 millió forintot fordítottunk egy teljeskörű rekonstrukcióra, elsősorban a Belügyminisztérium gazdaságélénkítő programjából, amelyet TOP forrással egészítettünk ki.
Kadarkút a Zselic és a belső-somogyi térség egyik legnagyobb települése. Milyen kitörési pontokat lát?
A turizmusban még számos lehetőséget látok. Sokat számítana, ha egy gyorsforgalmi úttal bekerülnénk az ország vérkeringésébe. Közel van a horvát határ, amelyet szintén könnyebb lenne ezáltal megközelíteni, és innen eljutni az Adriáig. Korábban a Kaposvár – Barcs vasútvonal keresztülszelte a térséget. A síneket már felszedték, de a vasúti töltés jó alap lehetne egy kerékpárúthoz. Ha ez megvalósulna, rácsatlakozhatnánk a nagyobb kerékpárút-hálózatokra, az új szakasz szép környezetben haladhatna, és a kivitelezés viszonylag költség- és környezetkímélő lenne. A szóban forgó terület nagyrészt önkormányzati tulajdonban van, az érintett településekkel már megkezdtük az egyeztetést. Októberre tervezünk egy nagyszabású rendezvényt, amikor Dottó-kisvonattal végigmennénk a nyomvonalon, és minden régi állomáson programok várnák az érdeklődőket. Emellett a reptér fejlesztése is új lehetőségeket nyitna a gazdaság számára.
A térségnek milyen szakemberekre van leginkább szüksége?
A vendéglátós szakemberek mellett korábban légijármű-szerelő technikusokat is képeztek a Jálics Ernő Szakképző Iskolában. Nagyon sajnálom, hogy ez megszűnt, mert Kadarkúton van olyan vállalkozás, aki szívesen alkalmazna itt végzett szakembereket. Örömmel fogadtuk a dajka képzés indulását is. Számunkra az idősek gondozása mind égetőbb szükség. Két intézményünkben látjuk el ezt a feladatot, Vótapusztán és Védőkaron, többek között ezekbe várjuk a végzett dajkákat.
Mivel tudja Kadarkút helyben tartani a fiatalokat?
Egy ekkora kisváros, mint mi, elsősorban a kormányzati programokra támaszkodhat ebben. Gondolok itt a falusi CSOK-ra, a családpolitikára. A vendéglátós szakembereket az országhatáron belül is nehéz megtartani, mert külföldön számos lehetőségük akad. De nem biztos, hogy ez baj. Több volt tanítványom, akik nemzetközi karriert futottak be, büszkék arra, hogy itt, Kadarkúton sajátították el a szakma alapjait. Ők jó példát tudnak mutatni, és visszatérve már saját vállalkozást indítanak, munkahelyeket teremtenek.
KAPCSOLÓDÓ HÍREK

Noszlopysok a tőzsdecápák között
A negyedik helyen végzett a Kaposvári SZC Noszlopy Gáspár Közgazdasági Technikum csapata a Közép-Európai Brókerképző Alapítvány versenyén, március 19-én Budapesten.
Varga Katalin

Jól szerepeltek az adysok az országos versenyen
Egy harmadik és egy negyedik helyezést is elhoztak a III. Kossuth Zsuzsanna Nemzeti Egészségügyi Szakképzési Verseny országos döntőjéről a Kaposvári SZC Nagyatádi Ady Endre Technikum és Gimnázium tanulói.
KSZC
Az ajándékok mellé édes meglepetés is járt
Örömmel fogadták a Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény 2. osztályos diákjai az ajándékokat, amelyet a Kaposvári Szakképzési Centrum „Rímekbe foglalt jövő” című verses pályázatán elért második helyért vehettek át.
Varga Katalin