Hírek
Szakmaverzum
Egyre több szakképző intézmény működik együtt egyetemekkel
A szakképzés megújítása idén is folytatódik a már megszokott vonalak mentén, a gazdasági-társadalmi igényt fókuszba helyezve – többek között erről beszélt Hankó Balázs az InfoRádióban. A kultúráért és innovációért felelős miniszterrel készült interjúban szó esett a szakképzés és felsőoktatásról kapcsolatáról és a szakmunkáshitelről is.
„A Szakképzés 4.0 program kulcsa, hogy a magyar gazdaság igényeinek legyen megfelelő a szakképzés” – emelte ki Hankó Balázs. Elmondta, hogy a szakképzésnek a gyakorlati tapasztalat megszerzése a lényege, és biztatónak találja, hogy ma már minden második szakképzős diák részt vesz a duális képzésben. „Minden területen a gazdasági-társadalmi igényt helyeztük fókuszba” – mondta, kiemelve, hogy ezzel a szakképzés az innovációban is fontos szerepet tud betölteni.
Azt is elmondta, hogy több, mint száz szakképző intézmény képzésének van egyetemmel való együttműködése és azt is, hogy idén több, mint 16 ezren nyertek felvételt a szakképzésből a felsőoktatásba.
„Ez főleg a számítástechnikai, műszaki, mérnöki területeken van így, azt is mondhatnánk, ezek már a felsőoktatás előszobái” – tette hozzá.
Arra a kérdésre, hogy a duális képzés és a felsőoktatás nem keresztezik-e egymást, a miniszter azt felelte, hogy kiemelten fontos, hogy a diákok az egyetem mellett is dolgozzanak, gyakorlati tapasztalatokat szerezzenek. Elmondta, hogy céljuk, hogy az egyetemi hallgatók a képzésükhöz kapcsolódó állást tudjanak szerezni, mindeközben pedig a duális képzésnek a felsőoktatásban is nagyobb szerepet szánnak. Célként jelölte meg azt is, hogy a szakképzős diákok 95 százaléka, az egyetemi diákok legalább 50 százaléka vegyen részt a duális képzésben.
A szakképzés sikerei mellett bizonyítékként hozta fel a lyoni WorldSkills-en elért kiváló eredményeket is, majd a szakmunkáshitelről is szó esett.
„Nagyon fontos, hogy segítsük a fiatalok életkezdését”– fejtette ki Hankó Balázs, majd hozzátette, ezzel a több millió forintos hitellel részben azt szeretnék elérni, hogy a fiatalok a kitanult szakmájukban tudjanak dolgozni, valamint rámutatott a diákhitellel való hasonlóságokra, kiemelve, hogy ez is egy kamatmentes hitel lesz és ha valaki gyereket vállal, akkor később, vagy egyáltalán nem is kell majd visszafizetni.
KAPCSOLÓDÓ HÍREK
Kárpátaljai gyermekeknek sütöttek a KSZC cukrászai
Kárpátaljai kisdiákok kapták meg azt a 17 ezer karácsonyi ajándékot, amelyek között a Kaposvári Szakképzési Centrum két intézményének: a Széchenyi István Technikum és Szakképző Iskola és a Jálics Ernő Szakképző Iskola és Szakiskola cukrász tanulóinak és oktatóinak keze munkája, ezer mézeskalács is helyet kapott.
Varga Katalin
Honnan lehet több energiánk?
Hová tűnt a gyermekkor energiája? Erre a – a karácsony előtt különösen aktuális - kérdésre kerestük a választ a Szakmai Szalon első rendezvényén, amelyet a Kaposvári SZC Széchenyi István Technikum és Szakképző Iskola pincér kabinetjében tartottunk december 12-én.
Varga Katalin
Közel négy évtizede az oktatói pályán
Minden diákban meg kell látni a jót, amiben erős, és erre kell támaszkodni – véli Kozári Gyula, a Kaposvári SZC Lamping József Technikum és Szakképző Iskola oktatója, aki az október 23-i nemzeti ünnep alkalmából Miniszter Elismerő Oklevele kitüntetést vehetett át. Kozári Gyulával beszélgetünk.
Varga Katalin